9.maijs - Eiropas diena

9.maijs - Eiropas diena

image

1950.gada 9.maijā Parīzē Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmans, apzinoties trešā pasaules kara draudus, kas varētu aptvert visu Eiropu, starptautiskajai presei nolasīja deklarāciju, kurā Francija, Vācija un citas Eiropas valstis tika aicinātas apvienot savu ogļu un tērauda ražošanu, nolūkā nodrošināt mieru un uzlabot dzīves līmeni.

Roberts Šūmans piedāvāja izveidot pārvalstisku Eiropas iestādi, kuras pārraudzībā būtu ogļu un tērauda nozare, kas tolaik veidoja visas militārās varas pamatu, jo ogles un tērauds ir svarīgi materiāli bruņojuma ražošanā.

Ogļu un tērauda ražošanas apvienošana varēja nodrošināt kopējus pamatus Eiropas ekonomikas attīstībai, un Eiropas lielvalstu galvenā motivācija apvienoties bija pārliecība, ka Eiropas valstu attīstību var panāk tikai miers, nevis savstarpēji kari.

9.maijam ir simboliska nozīme Eiropas vēsturē, jo šajā datumā tika sperts pirmais solis Eiropas Savienības izveidē - šajā dienā sākās Eiropas projekts. Tāpēc arī ES valstu un valdību vadītāju augstākā līmeņa sanāksmē Milānā 1985.gadā tika pieņemts lēmums svinēt 9.maiju kā "Eiropas dienu".

Tie ir svētki visiem Eiropas Savienības iedzīvotājiem, jo simbolizē vienotību dažādu valstu starpā, arī to valstu starpā, kas kādreiz ir karojušas viena ar otru.

Kopš iestāšanās 2004.gadā Eiropas Savienībā 9.maiju arī Latvijā atzīmē kā Eiropas dienu.

Arī mūsu iestādes izglītojamie sagatavojuši savu ieskatu uz Eiropas dienu:

imageimageimageimage

Informāciju ievietoja: vad. vietn. O.Kuksjonoka

maijs, 2017.g.